2023.12.05. 16:40
Németországból költözött magyar földre a neves újságíró
Őseim földje – A Kálnoky család története címmel jelent meg Kálnoky Boris újságíró könyve, az MCC Press gondozásában.
Forrás: MCC
A kötetet maga a szerző mutatja be a Mathias Corvinus Collegium (MCC) pécsi képzési központjában december 6-án, szerdán 17 órakor.
Boris Kálnoky székely apa és sziléziai anya gyermekeként született Németországban. Élt az Egyesült Államokban, Hollandiában, Franciaországban. Ezt követően Hamburgban hallgatott politológiát, majd a Die Welt német lap szerkesztőségében helyezkedett el, valamint haditudósítóként dolgozott. A rendszerváltozás után magyar gyökerei hazahúzták. Budapestre költözött és szabadúszó újságíróvá vált. Jelenleg az MCC Média Iskola vezetője.
A szerző könyve bevezetőjében így fogalmaz:
Az ember néha belép egy kapun, és nem is sejti, hogy mindent maga mögött hagy; kifelé már csak egy új világba vezet az út.
– Pontosan így történt ez az ő esetében is, mikor a rendszerváltás idején ellátogatott családja régi erdélyi birtokára, és ezzel élete új fordulatot vett. A kőröspataki gyökerű nemesi família, a Kálnokyak históriája végigkíséri a letűnt századok erdélyi, illetve osztrák-magyar történelmét. Ha a család tagjai nem is tartoztak mindig az események fő formálói közé, katonaként, politikusként többnyire ott voltak hazánk múltjának főbb fordulópontjainál, háborúinál – írják a szervezők a kötet hátteréről.
– A forgatagos 20. század azonban sok más honfitársunkéhoz hasonlóan ezt a családot is szétzilálta, s tagjait arra kényszerítette, hogy életüket gyökereiktől távol folytassák. Múltjuk azonban búvópatakként tovább kísérte őket, erdélyi látogatásakor pedig maga a szerző is rácsodálkozott ősei gazdag örökségére. Ezért döntött úgy: a múltnak kútjába leereszkedve fölfedezi családja sokfelé ágazó történetét, hogy ezáltal jobban megérthesse magát, saját útját, génjeiben továbbélő örökségét is. Kálnoky Boris szellemi felfedezőútjából született e lebilincselő történet, mely egyszerre szól a hazakeresésről, a viharos közép-európai történelemben helytállni próbáló férfiakról és a hajdanvolt idők utáni nosztalgikus vágyódásról – olvashatjuk az ajánlót.