2023.10.07. 07:00
Több ezer kilométert repültek, hogy Pécsen játszhassanak
Október 6-án a tajvani Hsin Hsing Ku bábjátéktársulat lépett fel a Bóbita Bábszínházban. A különleges, távoli országba repítő produkció előadó beszámoltak lapunknak arról, Tajvanon óriási érdeklődés övezi a bábelőadásokat a mai napig, a televízióban és az utcákon is gyakran látni hasonló bemutatókat.
Fotó: Löffler Péter
Lin Hung Hsien, a társulat vezetője és Yeung Fai, neves bábművész, nagy örömmel osztották meg gondolataikat a tajvani bábjáték hagyományairól és annak jelentőségéről.
– Három féle bábjáték stílus ismert Tajvanon. A hagyományos, tradicionális játékmódot követte időrendben a második generációs, úgynevezett csillogó bábjáték, ami sok látványos, a fantáziát megmozgató elemet tartalmaz, illetve népszerűek lettek idővel a televíziós bábelőadások is. A mai kort e három irány együttélése jellemzi, s fontosnak tartjuk, hogy mindegyik fennmaradjon – mesélték a vendégek.
Az művészek hangsúlyozták, az előadások Tajvanon hangsúlyos részét képzik a mindennapi kultúrának, fontos edukatív, ismeretterjesztő céllal is bírnak a produkcióik, a bábjáték során gyakran megjelenik a költészet és a hangszerjáték is.
Az előadók kifejezték elismerésüket a magyar bábjáték kultúrája iránt is, Lin Hung Hsien és Yeung Fai méltatták a hazai professzionalizmust és a közönség szerető érdeklődését, amit tapasztaltak.
Lin Hung Hsien hangsúlyozta, Tajvan rendkívül sokféle kultúrát hordoz magában, s ezek harmonikus együttélését a bábjáték során is szeretnék megjeleníteni, a mély gyökerekkel rendelkező örökséget ez által is tovább éltetni.
– A szabadság is fontos szempont az alkotásban. Alkothat valaki szokatlant, egészen meghökkentőt is. A lényeg, hogy szabadon fejezhessük ki a kreativitásunkat, s a produkciók egyéni értelmezésében is ez a szabadság jelenhessen meg, így kicsit a nézőkre is bízzuk, mit visznek magukkal a látottakból – mondta Yeung Fai.
A vendégek arról is meséltek, hogy Tajvanon, bár az ország területe apró, mégis rengeteg, több mint ezer kisebb-nagyobb bábos társulat működik.
– Úgy látjuk, a tajvani nemzeti színházi hagyomány egyértelműen a bábjáték, nálunk mindenhol találkozhatunk ilyen produkciókkal: az utcákon, de még a templomokban is – számoltak be a megkérdezett művészek.
Még látható a tajvani bábkiállítás
A Bóbita Bábszínházban még látható a tajvani bábokból álló kiállítás: a bemutatott darabok legtöbbje az 1700-as évek közepére nyúlik vissza, s több tajvani múzeum gyűjteményéből került Magyarországra és Pécsre, a közelmúltban zajlott Színházi Olimpia keretén belül.
A kiállítás október 14-ig lesz látható, 21-én 17.00 órai megnyitóval pedig követi ezt az új tárlat, amely állatos bábokat mutat majd be a Bóbita saját gyűjteményéből. A minden gyermek által ismert háziállatok mellett távolabbi kontinensek lakói is megjelennek majd. A program a pécsi állatkerttel való együttműködés egyik első lépését is jelenti.