2022.10.31. 12:27
Népszerűek a Szigetvári Várbaráti Kör helytörténeti sétái Zrínyi városában
A Szigetvári Várbaráti kör szerteágazó tevékenységet végez, könyvkiadás mellett rendezvények, konferenciák szervezésébe is bekapcsolódnak, tagjaik helytörténeti kutatásokat végeznek.
Fotó: Laufer László
Nemrég már két alkalommal tartotta meg a kör fiatal történész tagja, Borjáti Balázs a szigetvár belvárosában rendezett interaktív sétát, amely során archív fényképekkel és visszaemlékezésekkel idézik fel a város egykori zsidó otthonait, el is látogatva az adott épületekhez.
Az első két alkalom nagy sikerére való tekintettel ismét részt vehettek az érdeklődők a programon október 29-én. A várbaráti társulás kutatója, Borjáti Balázs korábban a helyi zsidó temető emlékeinek kutatásával is mélyrehatóan foglalkozott, nemrég pedig a Zrínyi tér látképének változásairól írt rövid olvasmányos áttekintést, amelyet a várbaráti kör Facebook-oldalán is megosztottak a helytörténet iránt érdeklődő olvasókkal.
A kutató arra világít rá, mennyire más volt régen a helyszín összképe.
– A mostani Városháza sokáig nem is létezett, ahogy az Oroszlán-szobor sem – írja Borjáti Balázs.
A szerző a Pesti Napló 1850-es számát idézi, miszerint Szigetvár ekkor ronda kis városnak tűnt, kevés csinos házzal.
– A térnek sokáig nem volt neve, a régi újságok főtérként említik, Zrínyi elnevezésről ekkor még szó sincs. 1878-ban, amikor a város az Oroszlán-szobor felállítására készülődött, a teret két parkká alakították: a Városháza előtti rész a Miklós, a Zrínyi tér 3. előtti rész az Ilona nevet kapta. A mostani Városháza helyén eredetileg a Schwarzenberg-féle városház állt, amely már 1712-ben ezt a funkciót töltötte be – folytatja a történész.
A szerző a kommunista időszak minimalista építkezési jegyeire is felhívja a figyelmet írásában.
Leírja, hogy a tér délkeleti sarkán álló, Románovits-féle romantikus stílusú saroképület az 1860-as években épült, s nagyobb részét az 1950-es években átalakították.
– A Kádár-korban méltán lehetett volna a főtér legrondább épületének nevezni a jellegtelen, szürkére vakolt házat, amely csak az 1980-as évek-ben nyerte vissza régi fényét – állapítja meg Borjáti Balázs.
Kiegészíti a visszatekintést azzal is, hogy régen a Zrínyi téren állt az első világháborús emlékmű is, ennek helyén később taxiállomás létesült.