2022.10.10. 10:27
Empátia és közvetlenség jellemzi a fiatal díjazott színészt
A Pécsi Nemzeti Színház társulata idén Bera Márkot tüntette ki a Szendrő József-díjjal. A jó kedélyű fiatalember sokféle szerepet játszott az elmúlt öt évben.
– Hogy fogadta az elismerést?
– Nagy öröm és jó visszajelzés számomra azt illetően, hogy hol tartok szakmailag, jóleső érzés, hogy a kollégáim választása rám esett idén.
– Milyen karakterű színésznek tartja magát?
– Nincs egy konkrét karaktertípus, amelyet különösen közel éreznék magamhoz, szeretném magam minél több karakterben kipróbálni. Azt szoktam mondani, hogy a szerepálmom is mindig az, amin épp dolgozom, abban szeretném a legjobbat nyújtani.
– Hogyan választotta a színészi pályát?
– Gimnazistaként egy nehéz időszakon mentem keresztül, amikor a színjátszó kör vezetője meghívott a csapatba. Onnantól kezdve egyre több feladatban kipróbáltam magam, rádiós műsorvezetőként, de még kézilabda-mérkőzések speakereként is. Elhatároztam, hogy a színház irányába szeretnék továbbtanulni. Szeretek szerepelni, s jólesőek az elismerések, de azt gondolom, a színész és a színház feladata elsősorban az, hogy adjon. Kapaszkodót, élményeket, önfeledt szórakozást a nézőknek, segítsen kiszakadni a külvilágból egy kis időre.
– Hogyan tudja beosztani az energiáit a mindennapokban?
– Törekszem, hogy a magánélet és a munka egyensúlya megmaradjon, ne éjjel-nappal a színházra gondoljak. Minden embernek szüksége van egyfajta menedékre a mindennapokban. A karantén idején elkezdtem sütni, főzni, majd kertészkedni is, ezek máig kikapcsolódást jelentenek. Szeretek kirándulni is, a természetben elmélyülni a gondolataimban.
– Szombaton mutatták be az Ö.K.Ö.R. második részét. Mire számíthat a közönség?
– Az irodalmi osztálykirándulás új fejezete a 9–10. osztályos diákokat szólítja meg elsősorban, de az idősebbek számára is érdekes lehet. Az alaphelyzet az, hogy a szereplők közül csak egy páros menekülhet meg a világvége elől, s hogy ki lesz az, azt a nézők dönthetik el. Az előadás célja, hogy közelebb hozza a fiatalokhoz a klasszikus irodalmat a színház eszközeivel, s kedvet kapjanak az olvasáshoz is. Vlasits Barbara és én műsorvezetőket alakítunk a Tóth Zoltán által rendezett darabban, amelyben a színház új fiatal művészei is bemutatkoznak.
Szívesen fedezi fel a környéket
Bera Márk 1994-ben született Dabason. A kaposvári színművész szakra elsőre felvették, 2017 óta játszik Pécsen. Nagy hatással voltak rá egyetemi tanárai, Spindler Béla és Eperjes Károly. A Furnitúr előadásban Anger Zsolttól kapta első nagy szerepét. Alföldiként ámulatba ejtik a baranyai lankák. Bár már sokfelé járt, úgy érzi, mindig talál újat Pécsen és környékén, ahol szívesen olvasgatja a régi épületek emléktábláit. Bevallása szerint barátságos, közvetlen és empatikus alkat, ugyanakkor érzékeny is. Jól kijön a kollégáival, akiknek szereti bearanyozni a napjait egy-egy kedves szóval a mindennapok során.