2021.01.11. 17:30
Felnézhetünk rájuk: ők fél évszázad legsikeresebb baranyai művészei
Két Kossuth-díjas művészünk is elhunyt tavaly: Bertók László költőtől szeptemberben, Sólyom-Nagy Sándor operaénekestől az év utolsó napjaiban búcsúztunk el. Mindemellett talán még soha nem volt ennyi aktív Kossuth-díjas művésze Baranyának.
Pécs Laufer László Hungary portré Úhrik Dóra volt balettos Uhrik Dóra táncmuvész a Pécsi Balett igazgatója DN20170927
Fotó: Laufer László
Baranyából az első Kossuth-díjas színművész Szabó Samu volt 1954-ben. Az elismerések „nagyüzeme” viszont 1970-től indult be, ekkor Weöres Sándor költő vehette át a kitüntetést. Martyn Ferencet, nemzetközileg elismert festőművészünket 1973-ban jutalmazták, Eck Imrét, a Pécsi Balett modern táncegyüttessé formálóját 1978-ban. Haumann Péter (1988) a következő nagy név, aki öt évig volt a PNSZ tagja, itt feleségül vette Vári Évát, s ritka különlegesség, hogy 2009-ben ő is Kossuth-díjat kapott. Pazar volt az 1990-es esztendő, mert ekkor jutalmazták Gyarmathy Tihamér festőművészt, Keveházi Gábor balettművészt, aki később a Pécsi Balettet igazgatta és Kodolányi János írót, aki Pécsváradon, Pécsett és Vajszlón is élt hosszabb ideig. Aztán Bencsik István (1992) szobrászművész következik, ma is számtalan alkotása látható a megye közterein.
A színész Andorai Péter akkor lett díjazott (1994), amikor a PNSZ társulatának tagja volt (három évet játszott a pécsi színházban), míg Jordán Tamás, a Pécsi Országos Színházi Találkozó megteremtője és tíz éven át vezetője, továbbá Lázár Ervin író, a Dunántúli Napló egykori munkatársa 1996-ban vehette át a kitüntetést. Jandó Jenő, pécsi származású zongoraművész 1997-ben, Sólyom-Nagy Sándor, siklósi születésű operaénekes 1998-ban, Dévényi Sándor építész pedig 1999-ben lett díjazott. Majd négy olyan művész következik, aki egész életét és munkásságát Pécshez kapcsolta. Keserü Ilona festőművészt az ezredfordulón, Uhrik Teodóra táncművészt – ma is vezeti a Pécsi Balettet – 2002-ben, Bertók László költő 2004-ben, Bachmann Zoltán építészt 2005-ben jutalmazták (neki köszönhetjük többek közt a világörökségi emlékeinket jelenlegi formájukban).
Kulka János színművész is Pécsett kezdte a pályát, ő 2006-ban kapott Kossuth-díjat, Parti Nagy Lajos író pedig 2007-ben, ő Pécsett jelentette meg első műveit. 2010 ugyancsak emlékezetes dátum, ekkor három művészünket ismerték el a legmagasabb szinten: Lantos Ferenc festőművészt, Lovasi András rockzenészt és Vidovszky László kortárs zeneszerzőt. 2012-ben a Szigetvár melletti Dióspusztán élő Demjén Ferenc rockénekes is megkapta a díjat, 2016-ban pedig Gulyás Dénes operaénekes, a Pécsi Nemzeti Színház operatagozatának vezetője, valamint Tillai Aurél karnagy (szinte nincs olyan karvezető a térségben, aki nem tőle tanulta az alapokat).
Mindemellett ez csak egy szűkített lista, mert pécsi kötődésű Kossuth-díjas művész, aki rendszeresen játszott, alkotott a térségben, még szép számmal akad. Olyan hírességek, mint például Kocsis Zoltán, Gálffi László, Bozsik Yvette, Udvaros Dorottya, Csiszár Imre, Bogányi Gergely, Baráti Kristóf, Kamp Salamon, Schrammel Imre, Kelemen Barnabás, Csiszár Imre, Esztergályos Cecília vagy Rudolf Péter.