A vád emberi test tiltott felhasználása

2 órája

Jön a perbeszéd a pécsi koponyacsont-ügyben

A Pécsi Törvényszék tájékoztatása szerint szerdán már a perbeszéddel folytatódik a pécsi koponyacsont-ügy, amelyben az ügyészség egészségügyi szolgáltató alkalmazottja által, a foglalkozása körében, üzletszerűen elkövetett emberi test tiltott felhasználásának bűntettével és más bűncselekményekkel vádol egy volt pécsi klinikaigazgatót.

Balikó Gergely

A koponyacsont-ügy 2020-ban robbant ki. Az egyik klinikai épület alagsorában vödrökben csontokat találtak. A vádirat szerint az elsőrendű vádlott klinikaigazgató 2019 januárjában magyar és külföldi orvosok részére – sziklacsont fúrás gyakorlásának céljából – kurzust szervezett. Az elsőrendű vádlott személyenként három-három darab, holttestekből kivett emberi sziklacsontot szándékozott biztosítani a résztvevőknek.

koponyacsont, ügy, pécsi törtvényszék
Szerdán már a perbeszéddel folytatódik szerdán a pécsi koponyacsont-ügy / A kép illusztráció
Forrás: Shutterstock

A sziklacsont a koponyán a halánték egyik csontja, melyet orvostudományi egyetemi oktatási felhasználás végett holttestből kizárólag kórbonctani vizsgálat során és abban az esetben lehet eltávolítani, ha ellene az elhunyt életében nem tiltakozott – ismertette a törvényszéki tájékoztatás.

A bíróság úgy folytatta, hogy 2018. januárjától év végéig az elsőrendű vádlott megbízásából a másodrendű vádlott boncmester a patológiai intézetben elhelyezett, hamvasztani kívánt holttestekből, oktatási célból, folyamatosan, havi rendszerességgel legalább 15-20 darab, összesen 320 darab sziklacsontot, valamint nyakszirtcsont töredéket távolított el. Ezekért több esetben darabonként 2500 forint készpénzt kapott.

A klinikaigazgató pedig a holttestekből származó sziklacsonton történő fúrás gyakorlására jelentkezőktől a kurzusán személyenként 60 ezer forintot kért 

– írták.

Az ügy harmadrendű vádlottja a kurzusokon oktatóként vett részt, maga is végzett sziklacsont fúrást úgy, hogy az ügyészség szerint tudta: a klinikaigazgató a képzéshez a csontokat jogellenesen szerezte be. A harmadrendű vádlott külföldi tartózkodása során új műtéti technikákat tanult, amelyek oktatásához nyolc sziklacsontot vitt magával az egészségügyi törvényben meghatározott feltételek hiányában.

A bíróság kitért arra is, hogy a volt klinikaigazgatót az ügyészség további bűncselekmények elkövetésével, így folytatólagosan jelentős kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás bűntettével is vádolja, továbbá halált okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés bűntettével is vádolja.

Pénteken pedig tovább folytatója a tárgyalást a Pécsi Törvényszék az emberöléssel vádolt ápolónő és társa ügyében, akik egy idős asszonyt, egyikük anyósát szerették volna eltenni láb alól. A vád szerint nem vitték kórházba, próbálták lassan megmérgezni, hogy az minél előbb meghaljon.

Sikkasztási ügyet is tárgyalnak a héten

Kedden a Siklósi Járásbíróságon ismét tárgyalják azt a sikkasztási ügyet, amelynek sértettje egy országos pénzintézet dél-dunántúli régiójának vidéki regionális szervezeti egysége, a Baranya, Tolna, Somogy és Zala megye területén működő igazgatóságok. Az elsőrendű vádlott a vádbeli időszakban, 2010 és 2017 között régióvezetői munkakörben dolgozott a bank pécsi székhelyén. Az ügyészség 19 vádlott ellen emelt vádat. Az első-, másod-, harmad-, negyed- és ötöd rendű vádlottak a sértett volt alkalmazottai, míg a többi vádlott az érintett gazdasági társaságok képviselői, illetve vállalkozók. A bíróság többükkel szemben már jogerős ítéletet hozott. A Pécsi Törvényszék az eljárás lefolytatására a Siklósi Járásbíróságot jelölte ki – derült ki a bírósági tájékoztatásból.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában