2023.10.29. 07:00
Résen vannak a baranyai halőrök és testkameráik is
Korszerű technikai eszközök is segítik a Horgász Egyesületek Baranya Megyei Szövetségének (HEBMESZ) tíz hivatásos halőrének munkáját. A többi között új távcsövekkel, hőkamerákkal, éjjellátókkal, valamint testkamerákkal is felszerelték a rendészeti feladatot ellátó munkatársaikat.
Fotó: Flajsz Péter
Mint Kapitány Zsolttól, a HEBMESZ ügyvezető elnökétől a Dunántúli Napló megtudta, a technikai berendezése a halőri munkát segítő eszközök beszerzését segítő pályázat keretében szerezték be, és sikerrel használjál. Minderre szükség is van, mivel a szövetség több mint kétezer hektár vízfelületet hasznosít a vármegyében.
A HEBMESZ-hez tartozik többek közt a Dráva-, és a Duna baranyai szakasza számos kisebb-nagyobb mellékággal együtt, továbbá a Kovácsszénájait-tó, és a nemcsak a horgászok által kedvelt 79 hektáros Pécsi-tó. Ezeken felül a megyei halőröknek bármely egyesületi vízfelületen van jogosultságuk, ez alól csupán a magántulajdonban lévő vizek jelentenek kivételt – hívta fel a figyelmet. Érdekesség, hogy a Pécsi-víz csatornán, amely nem tartozik egyik baranyai egyesülethez sem, azaz nincs horgászati hasznosítása, szintén tartottak ellenőrzést a közelmúltban a hivatásos halőrök.
A halőrök egyébként horgászatra jogosító iratokat, valamint személyazonosításra alkalmas okiratokat is elkérhet az ellenőrzés alá volt horgásztól. Az adatokat, jogosultságokat, tehát az állami jegy, a napijegyek vagy területi jegyek érvényességét egy applikáció segítségével tudják ellenőrizni. Természetesen ellenőrizhetik a horgászati eszközöket is, köztük a szák tartalmát, azért, hogy abban valóban az adott halfajra vonatkozó méretkorlátozás feletti egyedek kerültek.
Kapitány Zsolt szavaiból kiderült, hogy a testkamera alkalmazása az egymásnak ellentmondó állítások tisztázása miatt fontos, tehát amikor a horgász és a halőr másként értékeli a helyzetet, vagy amikor egy halőr ellenőriz több horgászt. Arra a kérdésre, hogy ért-e a megyében komolyabb fenyegetés vagy bántalmazás halőreiket, a HEBMESZ ügyvezető elnöke nemmel felelt, hozzátéve: nincs az a szabálysértés, ami megéri kollégái testi épségének kockáztatását.
Tájékoztatása szerint a HEBMSZ kötelékében tíz rendészeti vizsgával rendelkező halőr dolgozik, akiket főállásban alkalmaznak, az ő munkájukat hat társadalmi halőr is segíti a vármegyei szövetségnél. Nekik ugyan korlátozottabb hatáskörük van, mint hivatásos munkatársaiknak, tehát egy gépjárművet vagy csomagot már nem kutathatnak át, ugyanakkor vízparti ellenőrzést végezhetnek.