Ingatlanbazár

2023.06.10. 15:20

Leginkább parkosításra, füvesítésre, térkövezésre van igény, még a falvakban is

Jó hír az építkezőknek: nagyjából két hét alatt még kitisztítható az a beépítésre szánt telek is, amelyet évek alatt susnyás területként benőttek a fák, a bokrok, elbontandó házacska árválkodik rajta, és még a talajfeltöltés, tereprendezés is várat magára.

Bama.hu

Fotó: Huszár Márk

– Bár az építkezések száma valamelyest megcsappant, a telekrendezés, a közművesítés, a bejárókészítés, a ház körüli földmunkák megszaporodtak. Leginkább parkosításra, füvesítésre, térkövezésre van igény a lakosság részéről még faluhelyen is – tájékoztatott Minyó István, a Minyó Kft. ügyvezetője. Ha építkezési szándékkal, boldog telektulajdonosként nézegetjük a tereprendezés előtt álló portánkat, jó tudni, mibe vágtuk a fejszénket – akár szó szerint is. 

Tiszta a terep 

Láncfűrész, fűkasza nélkül egy tapodtat sem tehetünk meg, a talaj gyökértelenítését segítő munkagépek csak ezután gurulhatnak be a portára. Ha nagyon buckás a földfelszín, a talaj tolólappal történő egyengetése sem maradhat el, így könnyebb rajta talicskával, gyalogosan közlekedni. Földet akkor kell rá hozatni, ha szintbe hozatnánk a talajmagasságot, vagy nem megfelelő a talaj szerkezete. Amennyiben kertet is szeretnénk kialakítani, termőföldet hozassunk, de arra is ajánlott gondolni, hogy a házalap kiásásakor a felesleges földet is tenni kell valahová. Ennek jó része általában a ház szerkezeti betonja alá kerül, a többi mehet a kertbe! A majdani ház területén először is a földmérők kitűzést végeznek, magyarán ők jelölik ki, meddig kell feltölteni a talajt a hozatott földdel. 

Milyen földet hozassunk? 

A kötött talaj építkezéshez sokkal jobb, mint például a homokos, mert arra könnyebb ráépítkezni. A homokos vidéken a kertbe ajánlott termőföldet vagy homokot hozatni, ez a füvesítésre is jó. Amennyiben homokos talajra épül a ház, több zsaluanyag szükséges. Bejáró készülhet darált betonból, ez alá elegendő a geotex­tília – így szinte folyamatosan tiszta a bejáró. A darált tégla, a beton vagy törmelék köbmétere nagyjából 6 ezer forinttól indul, mérettől függően. Az átlagos termőföld 3-5 ezer forint, a komposzttal kevert elérheti a 10 ezer forintot is. 

Többkonténernyi hulladék 

Egy átlagos szegedi telek mérete 700-800 négyzetméter, de falun sincs igény sokkal nagyobbra. A talajrendezéshez szükséges kisgépek óradíja nagyjából 10 ezer forint + áfa. Ha ezzel az árral és a fenti telekmérettel, no meg nagyjából 10-15 köbméter elburjánzott fa és egyéb növényzet kitermelésével számolunk, 1-3 millió forint közé tehető a telektakarítás költsége. Ha ingatlan is található a portán, például egy vályogból készült épület, akkor ajánlott konténert hozatni olyan cégtől, amelyik hulladékgazdálkodási engedéllyel is rendelkezik, mert a vályog veszélyes hulladéknak minősül. 

A 4 köbméteres konténer ára jelenleg 45 ezer forint környékén mozog. Egy 20 négyzetméteres kis házikó elbontásakor körülbelül 40 köbméternyi anyag jön ki, ez elérheti a 400 ezer forintot is, és akkor még csak az épületanyag elszállításánál tartunk, munkadíj nélkül. A téglaépület lassabban halad, drágább is. Persze esetenként eltérő, hogy mi mennyibe kerül, tette hozzá a szakember. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!