2 órája
Derékfájás: tartsuk mozgásban magunkat!
Korábban porckorongsérv esetén szigorúan kerülendőnek tartották a mozgást, ma azonban a kezelés egyik legfontosabb elemeként, sőt a gyógyulás kulcsaként tekintenek rá. Emellett a legtöbb derékfájásra is hatékony megoldást jelenthet.
A porckorongok degenerációja az egészséges 20 évesek 37 százalékánál, míg a negyvenesek csaknem kétharmadánál kimutatható, ám többnyire semmilyen tünetet nem okoz – akár a ráncok az arcon, ez is egy természetes folyamat része. Érdekes módon a szorongás és a depresszió hajlamosabbá teszi az embert a gerincfájdalmakra, míg az érzelmileg stabilabb, erősebb emberek ritkábban tapasztalnak derékfájást.
Sok embert diagnosztizálnak derékfájással
Gyakran hallani, hogy a derékfájás népbetegséggé vált a modern társadalomban.
Szakértők szerint ennek egyik oka a túldiagnosztizálás. Például 40 éves kor körül a teljesen egészséges, panaszmentes emberek több mint fele már rendelkezik porckorong-kiboltosulással, ami a legtöbb esetben semmilyen problémát nem okoz, szinte természetes folyamatnak számít. Ha azonban az első derékfájás alkalmával azonnal MRI-vizsgálatot végeztetünk, az szinte biztosan kimutatja ezeket a természetes elváltozásokat, amelyeket könnyen összeköthetünk a fájdalommal, még ha nem is azok állnak a háttérben. Régen, amikor nem álltak rendelkezésre ilyen érzékeny képalkotó eszközök, sokkal ritkábban diagnosztizáltak porckorongsérvet. Fontos megérteni, hogy a képalkotás során észlelt elváltozások valójában csak az esetek 2-9 százalékában felelősek a tünetekért.
A stressz lehet a probléma
A legtöbb esetben a derékfájdalom nem specifikus eredetű, vagyis nincs egyértelmű strukturális oka, gyakran például krónikus stressz áll a háttérben. A szorongás hatására a gerinc körüli izmok tartósan megfeszülhetnek, ami a csigolyák közötti ízületek túlterheléséhez vezethet, így könnyebben alakul ki fájdalom. Ha ilyenkor MRI-vizsgálatot végeznek, szinte biztos, hogy valamilyen elváltozást találnak, ám ez sok esetben nem áll kapcsolatban a fájdalommal. Ez a félreértelmezés azonban önbeteljesítő jóslatként működhet, különösen, ha a beteg utánaolvas a témának az interneten, ahol gyakran téves, mozgáskerülést és túlzott óvatosságot javasló tanácsokat talál. Ez csak fokozza a szorongást, és oda vezethet, hogy elhagyjuk a mozgást, amely pedig éppen segítene az izmok lazításában. Ez a folyamat végül valóban súlyosabb problémákhoz vezethet. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy egy gerincproblémákban jártas szakemberhez forduljunk, aki pontosan fel tudja tárni a fájdalom valódi okát, és megfelelő, célzott kezelést tud javasolni. A masszázs rengeteget segíthet, de nem pótolhatja a mozgásban gazdag életmódot.