2024.09.01. 09:43
Amerikai ragadozók mutatták meg magukat Malomvölgyben
Pisztrángsügereket, Magyarországon még mindig különlegességnek számító ragadozó halfaj egyedeit telepítették a Malomvölgyi II-es tóba a Pécsi Horgász Egyesület (PHE) munkatársai.
A kép illusztráció
Forrás: Shutterstock
Fotó: Smiltena
Az egyesület Facebook-oldalán a napokban megosztott fotók szerint a rablóhalak már a horgászoknak is elkezdték megmutatni magukat. A fényképekhez pedig azt a sokat ígérő kommentárt fűzte a 20,5 hektáros vízterület kezelője, hogy a malomvölgyi kettesen ha pergetésről van szó, érdemes pisztrángsügérre is készülni.
A pisztrángsügér élőhelye Észak-Amerika tavai és folyói. Eredetileg a nagy-tavaktól délre a Mexikói-öbölig és Floridáig volt jelen, de mára a telepítéseinek köszönhetően az Amerikai Egyesült Államok szinte egész területén megtalálható. Brazíliába, a Fülöp-szigetekre, Hongkongba, Dél-Afrikába és 1883-tól Európába is betelepítették.
Érdekesség, hogy Max von dem Borne porosz kamarás nevéhez köthető az európai állomány kialakítása, amelyet egy 1883-as importból származó halakból továbbtenyésztett tíz példányra alapozva kezdtek meg.
A pisztrángsügér jelentősebb állományai napjainkban Spanyolországban, Dél-Franciaországban és Angliában találhatóak. A halfajt 1909-ben hozták be Magyarországra, a Balatonba a somogysárdi tógazdaságból került. Nagyobb állománya csak néhány bányatóban és folyóvízben, például a Kiskunság csatornáiban alakult ki.
A pisztrángsügér testtömege eredeti élőhelyén legfeljebb 10 kilogramm. A magyarországi rekordot egy 2001-ben fogott, 3,7 kilogrammos példány tartja.
A Malolvölgyi II-es tavat bemutató cikkünkben beszámoltunk róla, hogy e vízben eredményesen lehet pergetni rablóhalakra. A műcsalis horgászok jól megtermett csukákkal, sügérekkel és süllőkkel találkozhatnak ott. Ha a balinok mutatják magukat, rájuk is jó eséllyel lehet próbálkozni műcsalival, de természetesen működnek az örök bevált klasszikus ragadozós technikák is – árulta el korábban lapunknak Kecskés Gergő, a PHE ügyvezető elnöke.