2019.11.24. 20:00
Hegyek, völgyek között zakatoltak a kis vonatok
Hegyeken, dombokon és kisvárosokon suhantak át a vonatok pár perc alatt. Nagy volt a forgalom, de nem kellett félni a torlódástól, hiszen szakemberek irányították a járműveket. A kis vonatok jövés-menését sok kíváncsi szempár figyelte a 28. Vasútmodell Parádén.
Fotó: Löffler Péter
Nemcsak a gyerekek, a felnőttek is megigézve nézték, ahogy a kis vonatok átszelték a terepasztalokat a Pécsi Kulturális Központban a hétvégén rendezett 28. Vasútmodell Parádén. Minden korosztály talált magának elfoglaltságot ezen a két napon, a legkisebbek a játék terepasztalokon irányíthatták a szerelvényeket, papírmaketteket készíthettek, és favonatokat állíthattak össze. A nagyobbak inkább a részletgazdag terepasztalok köré gyűltek, amelyeknek hegyes-dombos tájai között kanyarogtak a vonatok elsuhanva a legelésző birkanyájak és az útépítések mellett, és átkelve a viaduktokon a mély völgyek felett. A legnagyobb építmények egész termeket töltöttek be, a sok apró részlettel mindegyik egy külön világot elevenített meg.
28. alkalommal nyílt meg a pécsi Vasútmodell Parádé
A Vasútmodell Parádét minden évben megrendezi az Első Pécsi Ifjúsági Vasútmodellező Klub (EPIVK), és mindig lehet valami újdonsággal találkozni. A terepasztalokat átépítik vagy bővítik, illetve különböző vendégeket hívnak meg. Idén például a Pécsi Gyors Vasútmodellező Klub állította ki építményeit a rendezvényen. A gyűjtőknek pedig lehetőségük volt adni-venni a modelleket – részben én is azért mentem a kiállításra, hogy érdeklődőt találjak egy nagyobb méretű hagyatékra. A megyében jóformán már nincsen vasútmodell bolt, ahol korábban be lehetett szerezni a vonatokat, ezért a gyűjtők is más fórumokon keresgélnek.
Szóba elegyedtünk az egyik eladóval, Balogh Csabával, aki elmondta, a modellek eladása az internetre költözött, különböző honlapok léteznek kifejezetten a szerelvények adásvételére. Hozzátette, hogy amíg korábban a külföldi vonatok is keresettek voltak, pár éve a magyar gyűjtőket leginkább a hazai modellek érdeklik. Akik korábban a vasútnál dolgoztak, érzelmi alapon választanak, és azokat a modelleket keresik, amelyeket például egykor ők vezettek. A gyűjtők is többfélék, vannak, akik féltve őrzik szerzeményeiket, mások folyamatosan a terepasztalokon járatják.
Népszerű a vasútmodellező szakkör is
Az EPIVK az országban egyedülálló módon szakkört is tart a gyermekeknek, akik a foglalkozásokon megtanulhatják a terepasztal-készítés minden rejtelmét. A szakkör tagjai is kiállították a hétvégén azt a terepasztalt, amit saját maguk állítottak össze, és fejlesztenek időről időre. Ténai László, az EPIVK vezetője elmondta, hogy örömteli módon van utánpótlása a vasútmodellezőknek. Szinte minden alkalommal van egy-két új tag a szakkörben, akik később átvehetik majd a terepasztalok irányítását.