4 órája
Robotizáció: vajon elveszik-e a munkahelyünket a gépek?
– A robotok a fejlett országokban a gazdasági jólét biztosítékai. A robotizáció nem az emberek munkahelyeinek elvételére szolgál – osztotta meg véleményét Mezei Tamás, a FANUC Hungary ügyvezetője egy interjúban.
A robotizáció nem veszi el az emberek munkáját, hanem kiegészíti azt – hangsúlyozza Mezei Tamás
Forrás: Világgazdaság
Fotó: Vémi Zoltán
Mezei Tamás a Nemzetközi Robotikai Szövetség adataira hivatkozva, a Világgazdaságnak nyilatkozva elmondta, hogy a legtöbb ipari robotot azok a fejlett országok alkalmazzák, amelyekben gazdasági jólét van. Ezen adatok alapján a robotizáció éllovasa Dél-Korea, ahol tízezer munkásra 1012 ilyen eszköz jut. Kínában ez a szám 470, Németországban 429, Japánban 419. Hazánkban egyelőre 133 ipari robot jut tízezer főre, ami némileg elmarad a 162-es nemzetközi átlagtól.
A FANUC Hungary ügyvezetője úgy véli, a robotokat használó cégek célja nem a dolgozók lecserélése, hanem a magasabb hozzáadott értékű munka elvégzése, tehát az emberek munkájának kiegészítése.
Ezek a gépek rendszerint olyan munkát kapnak, amelyeket az emberek nem tudnak vagy veszélyes lenne számukra elvégezni.
A szakember hozzátette, hogy
a robotizáció a munkaerőhiányra is megoldást jelenthet.
Humanoid robotok: fontos szerepük lehet
Mint elhangzott, a robotok alkalmazásának éllovasa a járműipar, így annak hazai képviselői, például az Audi, a Mercedes, a Suzuki vagy éppen a BMW is.
A FANUC adatai szerint Magyarországon tavaly 13 005 robot „állt alkalmazásban”, elterjedésük az oktatásban is megfigyelhető, és ha annak szerves részévé válik, az hozzájárulhat ahhoz, hogy hazánk ne csak összeszerelő országként legyen ismert.
Teljesen automatizált gyárat alakított ki a FANUC
Megalapítása, 1956 óta a japán FANUC több mint ötmillió CNC-vezérlőt és egymillió robotot helyezett üzembe globálisan, ezzel a világ vezető vállalata a gyártásautomatizálás terén. Japánban elsőként alakított ki teljesen automatizált gyárat, melyet CNC-szerszámgépek és robotok segítségével üzemeltet. Magyarországi központja Törökbálinton található.
Mezei Tamás a humanoid robotokról is megosztotta a véleményét, utalva arra, hogy az emberek gyakran idegenkednek ezektől a gépektől. A szakértő szerint azonban az emberszabású robotok fontos szerepet játszhatnak a termelésben és az egészségügyi ellátásban is. Úgy véli, ezeknek az eszközöknek a hazai elterjedése elsőként az iparban és a szolgáltatóiparban várható.