2023.07.18. 14:54
Varga Mihály: újabb beruházással erősödik az egészségipari gyártás és kutatás-fejlesztés (videó)
Átadták kedden a magyar tulajdonú orvostechnikai termékgyártó Medicor Elektronikai Zrt. új gyártó-fejlesztő csarnokát. Az eseményen a pénzügyminiszter közölte, hogy a kormány az Egészségipari Támogatási Programból nyújtott támogatást az 1,3 milliárd forintos beruházáshoz, amellyel 50 új munkahely jött létre.
A MEDICOR 1953 óta a magyar egészségipar egyik zászlóshajója. Az új gyártócsarnokban folytatódnak a fejlesztések és folyamatos a gyártás – jelentette ki a pénzügyminiszter az átadón
Forrás: Varga Mihály Facebook oldala
Varga Mihály kiemelte, hogy
amikor a szomszéd országban háború dúl és a veszélyek korában élünk, az önállóság jelentősége megnő, ezért tekintjük kiemelt eredménynek, amikor egészségipari gyártócsarnokot avatunk Magyarországon. A mai, háborús helyzetben az ilyen valós piaci sikerek képeznek alapot ahhoz, hogy optimista szemlélettel tekintsünk a jövőre.
Megjegyezte, az egész kontinensen egyre világosabban látszik, hogy Európa kilátásai az elhúzódó háború és a szankciók következtében jelenleg nem kedvezőek. A magyar gazdaság ugyanakkor a világjárvány után is rekordsebességgel állt talpra.
Most, a háborús sokk után pedig látható, hogy a gazdaság már jövőre visszatérhet a korábban megszokott, 4 százalék körüli egyensúlyi növekedési pályára – mondta a miniszter. Varga Mihály ismertette,
a magyar gazdaság ellenálló képességét mutatja a magas foglalkoztatottság, az alacsony munkanélküliség, az uniós szinten kimagasló beruházási ráta, valamint a csökkenő infláció, "amelyet az év vége előtt egy számjegyűre szorítunk".
Varga Mihály emlékeztetett: amikor a pandémia kapcsán világossá vált, hogy az egészségiparban is növelni kell Magyarország önellátó képességét, a kormány azonnal lépett.
2020-ban a kormány elindította az Egészségipari Támogatási Programot, ennek az egyik eredménye a Medicor beruházása, amelyhez komoly kutatásfejlesztés is tartozik: a cég új lélegeztető rendszereket és prototípusokat fejleszt
– mutatott rá a tárcavezető.
Steiner Arnold elnök-vezérigazgató bemutatta a társaság új fejlesztéseit: egy mobilkórházat és új lélegeztetőrendszert hoztak létre, amely megkapta az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet engedélyét.
A rendszer használathó békehelyzetben, intenzív kórházi szobák felújítása esetén, de krízishelyzetben, háborús helyzetekben önálló kórházként is funkcionál.
A mobilkórház egységekhez kifejlesztettek – egy szintén konténerben elhelyezett – technológiát, amely levegőből orvosi tisztaságú oxigént, és sűrített levegőt képes előállítani, így bárhol telepíthető és használható. Az eszközpark önálló áramtermelő generátorral is rendelkezik, így biztosítva a folyamatos áramellátást.
A Massventil védjegy alatt futó rendszerhez kifejlesztettek egy adatgyűjtő rendszert, amely összesíti a betegek adatait és központi szerveren keresztül megjeleníti azokat a nővérállomáson, de akár az ügyeletes orvos otthonában is hozzáférhet az adatokhoz.
A cég korábbi közlése szerint a projekt célja olyan tömeg-lélegeztető rendszer létrehozása, forgalomképessé tétele, amelyet krízishelyzetben nagyszámú beteg egyszerre történő lélegeztetésére lehet használni.
Az MTI kérdésére elmondta, hogy a rendszer mintegy két év alatt jutott el az ötlet fázisától a prototípus kidolgozásáig. Az Óbudai Egyetem szakértői által kifejlesztett technológiát a Medicor valósította meg és hozott létre belőle piacképes terméket.
Steiner Arnold elmondta, hogy
az új fejlesztés fontos része lehet a csoport termék-portfóliójának az újszülött gyógyászati műszerek mellett.
A 3000 négyzetméteres gyártó-fejlesztőcsarnokban a hűtést–fűtést négy, nagyteljesítményű hőszivattyú biztosítja, amelynek áramellátását a csarnok tetejére szerelt napelemek biztosítják, így teljes egészében megújuló energiával működtethető a helyiség.
A Medicor Elektronika Zrt. a Medicor cégcsoport tagja, amely a magyarországi egészségügyi eszközök és orvostechnikai berendezések gyártásával és forgalmazásával foglalkozik. A kórházi műszerek mellett otthoni diagnosztikai termékeket is gyárt, például digitális vérnyomásmérőt, vércukorszintmérő készüléket vagy digitális hőmérőt. A társaság nettó árbevétele tavaly 1,205 milliárd forint volt az előző évi 1,336 milliárd forint után. Az adózott eredmény ugyanebben az időszakban 287,9 millió forintra nőtt 260,7 millió forintról. |