2016.11.21. 11:14
Zsebre megy, ha alul-fölül sem laknak a társasházban
A szükség nagy úr, az elmúlt években a háztartási megtakarítások fő területe az energia, azon belül is a fűtés lett. Sokszor viszont kényszerpályára kerülhetünk.
Mint kiderült, problémája nem egyedi, Kertvárosban és Uránvárosban több százra tehető azon lakástulajdonosoknak a száma, akiknek szomszédságában fűtetlen vagy csak alig fűtött ingatlan van. A jelenség érintettjei azt tapasztalják, hogy a radiátorszabályzók azonos állása ellenére lakásuk helyiségeiben legalább egy, szélsőséges esetben akár két-három fokkal is csökkenhet a hőmérséklet. Egy húszfokos „állandó” esetében pedig az ilyen visszaesés már a tűréshatáron lehet. A szabályzó feltekerése pedig nyilvánvalóan a fűtésszámlán hagy nyomot.
A lapunk által megkérdezett energetikai és ingatlanszakértők egybehangzóan állítják, hogy az ebből a problémából fakadó veszteség nehezen kivédhető az érintettek számára. Megoldást talán csak a lakóközösség díjfizetői közötti költségmegosztás hozna, ez azonban nehezen átvihető.
Forintokban mérhető a megtakarítás
Egy 50-52 négyzetméteres átlagos pécsi panellakás éves fűtési költsége 100-110 ezer forint körül mozog. A szórás meglehetősen nagy, szélső esetben 70-130 ezer között is mozoghat. Az energetikus mindenképpen takarékosságot ajánl. Mivel a tömbházak lakásai között nincsenek szigetelések – a hőveszteséget legfeljebb szőnyegekkel, lambériákkal lehet mérsékelni –, a költségek mérséklésének egyetlen módja a hőfelhasználás csökkentése. A radiátorok letekerése akkor is megtakarítást hozhat, ha utóbb fel kell fűteni a lakást, vagy annak egyes helyiségeit, ugyanis ebben az esetben is kisebb hőveszteséggel számolhatnak a fogyasztók.
Nyugdíjasélet egy fűtött szobában
A PÉTÁV által is visszaigazolt fejlemény, hogy a mérés szerinti elszámolás elterjedésével párhuzamosan egyre inkább takarékossá váltak a pécsi távhőfogyasztók. Míg korábban, az átalánydíjas rendszerben a távfűtött lakásokban élők nem igazán foglalkoztak a felhasznált hőmennyiséggel – egy-egy túlfűtött lakásban visszatérő jelenség volt, hogy télen az ablakokon engedték ki a szobák melegét –, ma már kétszer is meggondolják, hogy merre tekerik a radiátorszelepet. A takarékosságban gyakori megoldás, hogy – különösen a nyugdíjasok – csak egy szobáját fűtik a lakásnak, a többi helyiséget nem, vagy csak használat esetén.