2021.03.01. 15:00
Kezdődik a szezon – ez legyen a kertészkedés első lépése
Lassan, de biztosan elérkezett az idő arra, hogy elkezdjük megtervezni, miként hozzuk kertünket a legjobb formájába. Kezdjük a szerszámainkkal!
Forrás: Shutterstock
Fotó: Shutterstock
A legnagyobb kaszától a gallyazáshoz használt motorfűrészig, a kerti eszközök remek lehetőséget biztosítanak arra, hogy a ház körüli munkáknak hamar a végére érjünk. A kerti szerszámok és gépek esetében különösen fontos, hogy megfelelő és rendszeres karbantartás mellett használjuk őket, hiszen így egyrészről szavatolni tudjuk saját biztonságunkat, másrészről pedig a gépek élettartamát is megnövelhetjük – írja a Lakáskultúra.
A leggyakoribb problémák
A téli időszakot megelőző őszi karbantartási feladatok egyike volt az eszközök üzemanyagának eltávolítása, ugyanis a benzin összetétele a több hónapos tárolás miatt megváltozhat, ez pedig a gépek károsodásához vezethet. Amennyiben erről megfeledkeztünk, elengedhetetlen, hogy az első használat előtt pótoljuk a mulasztást és friss üzemanyaggal lássuk el például a motorfűrészünket.
„A motorfűrészünkről vegyük le a láncot és a vezetőrudat is, tisztítsuk meg ezeket, és a rozsdásodás megakadályozása érdekében védőolajjal kenjük be a felületeket” – tanácsolják a STIHL szakértői, hozzátéve, hogy az elektromos és akkumulátoros szerszámokat elegendő nedves kendővel áttörölni a portalanítás érdekében.
„A fűkaszák és a fűnyírók pengéit érdemes a szakkereskedésekben évről évre megéleztetni, de előfordulhat az is, hogy a kopóalkatrészes cseréje is szükségessé válik” – hangsúlyozzák.
A szakértők felhívják a figyelmet arra is, hogy az első tavaszi használat előtt ellenőrizzük a gyújtógyertya állapotát is, ez biztosítja ugyanis az energiát a belső égésű motor üzemanyagának meggyújtásához. Ha a gyújtógyertya korrodálódik, elhasználódik vagy megsérül, a motor nem indul el, vagy rendellenesen működik, ami szintén az eszköz károsodásához, meghibásodásához vezethet.
Otthon vagy szakszervízben?
A kora tavasz a tökéletes idő a piszkos vagy sérült légszűrők tisztítására és cseréjére is. A burkolatokat eltávolítását követően a port és a törmelékeket puha kefével mossuk le. Mielőtt az eszközt üzembe helyezzük, győződjünk meg arról, hogy a megtisztított alkatrészek teljesen megszáradtak.
„A karbantartási munkák többsége otthon is elvégezhető, hiszen ezek zöme az egyes eszközök tisztításához, olajozásához kapcsolódik. Amennyiben azonban úgy érezzük, hogy a feladatot nem tudjuk könnyedén elvégezni, vagy esetleg az eszközzel kapcsolatban bármilyen olyan probléma felmerül, ami felkészült segítséget igényel, érdemes a szakkereskedésekhez fordulni” – magyarázzák a STIHL szakértői.
Borítókép: illusztráció