2007.05.31. 05:31
Az olívaolaj a hosszú élet titka
Az olívaolaj jótékony élettani hatásaival kapcsolatban leggyakrabban csak annyi hangzik el, hogy csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Ennek oka a többszörösen telítetlen zsírsavakban rejlik.
Az állati eredetű zsírsavak ugyanis telítettek, vagy egyszeresen telítetlenek, melyek elpusztítanak mindenféle koleszterint. Koleszterin és koleszterin között ugyanis van különbség. Vannak „jó”, és „rossz” koleszterinek. A jóra azért van szüksége a szervezetnek, mert ebből épülnek sejtjeink, és nélküle nincs D-vitamin sem. A rossz koleszterin azonban lerakódik az érfalakra, és hosszú távon elzáródást okoz. A lerakódás bármikor a véráramba kerülhet, amely elérheti a szívet vagy az agyat, szívinfarktust vagy agyérelzáródást okozva. Az olívaolajban található telítetlen zsírsavak azonban elpusztítják a szervezetünkben a káros koleszterineket, míg a jókkal semleges viszonyban maradnak.
A folyékony kincs tartalmaz más meglepetéseket is számunkra. Fogyasztásakor kevésbé alakul ki kínzó telítettségérzés, javul a vese működése, csökken a daganatos megbetegedések esélye, valamint lassul a szem öregedése és a szürkehályog kialakulása. Egyes vélemények szerint még a gyulladásos és allergiás betegségek ellen is hatékony védőszer.
Az sem mindegy, hogy milyen olajat választ. Az extra szűz olaj hatékonysága abban rejlik, hogy a sajtoláskor megtartja értékes hatóanyagait. Az alkotóelemek a hőre különösen érzékenyek, ezért főzéshez ajánlott a szűz, salátákhoz pedig az extra szűz olaj. Mivel az olaj könnyen megég, főzés közben se hevítse túl az ételt, adja inkább a végén az alapanyagokhoz. Válasszon mindig sárgás-zöld színű olajat. Tárolja sötét, hűvös helyen, de sosem tegye hűtőszekrénybe.